Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Znani wołowianie

Mirosław Hermaszewski

Brak opisu obrazka

Generał brygady Wojska Polskiego, kosmonauta – pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. Przybył do Wołowa w 1945 roku, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum im. Mikołaja Kopernika. W 1960 zaczął latanie na szybowcach w Aeroklubie Wrocławskim, a później na samolotach na lotnisku w Grudziądzu. W 1961 wstąpił do dęblińskiej Szkoły Orląt, gdzie opanował pilotaż samolotu TS-8 Bies i uzyskał kwalifikacje pilota myśliwskiego 3 klasy na samolocie odrzutowym MiG-15. Szkołę ukończył jako prymus i uzyskał przydział do 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Powstańców Wielkopolskich 1918–1919 w Poznaniu, gdzie po 2 latach uzyskał uprawnienia pilota 1 klasy i został przeszkolony w pilotażu samolotów ponaddźwiękowych MiG-21. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztabu Generalnego w Warszawie. W latach 1964–1978 służył w wojskach obrony powietrznej kraju. Był dowódcą eskadry 28 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Słupsku-Redzikowie, zastępcą dowódcy 34 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK im. Osadników Dolnośląskich we Wrocławiu.

W 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów wraz z płk. Zenonem Jankowskim jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. Ostatecznie wybrany (Jankowski został zmiennikiem). Od godziny 17:27 27 czerwca do godziny 16:31 5 lipca 1978 wraz z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30 i po 2 dniach lotu dołączono do stacji orbitalnej Salut 6. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji dokonano 126 okrążeń Ziemi i zostało ustanowionych kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI.

Za udział w tym locie Mirosław Hermaszewski został odznaczony "Złotą Gwiazdą" Bohatera Związku Radzieckiego (nr 11 301), Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy. W 1986 został Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Dnia 18.06.2011 r. Podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Mirosław Hermaszewski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Wołowa.

 

Marek Lechki 

Brak opisu obrazka

Polski reżyser, scenarzysta, producent filmowy, muzyk i kompozytor. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wołowie. Po maturze dwa lata uczył się we wrocławskim studium kształcenia animatorów kultury i bibliotekarzy, na specjalności filmowej. W trakcie nauki nakręcił kilka etiud i drobne formy dokumentalne, które zostały nagrodzone na festiwalach kina nieprofesjonalnego.

W 1997 roku został studentem Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. W czasie studiów tworzył kolejne małe formy fabularne i dokumentalne, m.in. Piotrek i Astronom.

W drugiej połowie 2002 roku Marek Lechki zrealizował na podstawie własnego scenariusza swój debiutancki film fabularny pt. Moje miasto, który powstał w ramach projektu TVP o nazwie projekt Pokolenie 2000. Zdjęcia do "Mojego miasta" rozpoczęły się w kwietniu 2002 roku i trwały 19 dni. Film miał swoją premierę we wrześniu na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
W kwietniu 2010 roku Marek Lechki zakończył realizację na podstawie własnego scenariusza swój debiutancki pełnometrażowy film fabularny pt. Erratum. Zdjęcia do Erratum były kręcone w lipcu 2009 roku i trwały 24 dni. Film miał swój pokaz przedpremierowy 25 maja 2010 roku na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Ryszard Janecki

Brak opisu obrazka

Pierwszy Polak grający w lidze włoskiej: AC Fiorentina i AC Legnano – Mediolan w latach 1945-1947. Piłkarz i trener, wychowawca wielu pokoleń piłkarzy ziemi wołowskiej. Od 30.06.2004 roku patron Stadionu Miejskiego w Wołowie.  

Wersja XML